ХАРЬКОВСКАЯ ОБЛАСТНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ВСЕУКРАИНСКОЙ ОБЩЕСТВЕННОЙ ОРГАНИЗАЦИИ ИНВАЛИДОВ “СОЮЗ ЧЕРНОБЫЛЬ УКРАИНЫ”Харьковская общественная организация «Чернобылец Харьковщины»

26 апреля 1986 года

На четвёртом энергоблоке Чернобыльской АЭС произошла авария, ставшая крупнейшей катастрофой в истории атомной энергетики...

Последствия

Уже прошло 33 года, со дня аварии на ЧАЭС, но до сих пор мы видим её последствия...

На Харьковщине

По состоянию на 01.01.2020 года - 20 212 пострадавших от последствий аварии на ЧАЭС

10 248 ликвидаторов

Участников ликвидации последствий аварии на ЧАЭС 10 248, в т.ч. инвалидов 5227 чел.

5 285 потерпевших

Потерпевших от Чернобыльской катастрофы 5285, в т.ч. 942 инвалида

164 человека

164 участников других ядерных испытаний, в т.ч. 51 инвалидов

1 946 вдов

1946 вдов, умерших чернобыльцев, смерть которых связана с последствиями аварии на ЧАЭС

2 569 детей

Пострадало 2569 детей, в т.ч. 5 из них инвалидов

Помним, скорбим

С 1986 года на Харьковщине умерло более 10 тысяч человек...

Ініціативна група звернулась до Міністра соціальної політики України з інформаційним запитом наступного змісту «Чому не були запроваджені рівні умови пенсійного забезпечення всіх учасників ліквідації Чорнобильської катастрофи?»

Опубликовано: 15 Октябрь, 2020

№ 20/10-15-02   від 15 жовтня 2020 р.
Міністру соціальної політики України
М. В. Лазебній
(Е-mail: info@mlsp.gov.ua)

Контактна особа:
Гайдак Віктор Васильович
Посвідчення ЧАЕС: Серія А, № 033695
Посвідчення ВВВ: Серія В-1, № 009175
пр-т Героїв Сталінграду, 61, кв. 77, м. Київ, 04213
(095) 683-75-16
Е-mail: v.v.gaydak@gmail.com

Інформаційний запит на отримання публічної інформації

У відповідності до ст. 34 Конституції України, кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб — на свій вибір,

Згідно ст. 5 Закону України «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Ст.ст. 3, 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визнано, що право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема обов’язком розпорядників інформації надавати і оприлюднювати інформацію, у тому числі за максимально спрощеною процедурою подання інформаційного запиту на інформацію.

Наразі склалася ситуація, коли громадяни різних категорій (військовослужбовці та цивільні) які брали безпосередню участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи (та її наслідків) завдяки недолугому чинному законодавству України, а також ганебній практиці врегулювання пенсійного забезпечення зазначеним категоріям громадян підзаконними актами КМ України, опинилися в різних умовах і як наслідок отримують різні пенсії.

Звертаємо Вашу увагу на те, що пенсії громадян, які були відряджені з підприємств, організацій та установ з метою ліквідації Чорнобильської катастрофи в рази відрізняються від пенсій військовослужбовців, про що свідчать дані таблиці:

Таблиця № 1

Учасники ліквідації Чорнобильської катастрофи Державна пенсія
1 громадянин, який виконував обов’язки солдата строкової служби 12506.72
2 громадянин, залучений через військкомат 9412,17
3 громадянин, відряджений з підприємства 2620,80

У березні 2019 року, враховуючи численні звернення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема щодо неналежного законодавчого забезпечення їхніх прав у сфері соціального захисту та пенсійного забезпечення, відповідно до пункту 2.2. Порядку здійснення провадження Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, затвердженого наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 12.08.2013 № 18/02-13 (зі змінами), було відкрито з власної ініціативи провадження Уповноваженого, яке на сьогодні триває.

У ході провадження протягом 2019 року направлялись неодноразові звернення до Міністерства соціальної політики України, як центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту, пенсійного забезпечення, стосовно запровадження рівних умов пенсійного забезпечення всіх учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, що входять до переліку, визначеного статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

Громадяни, які були відряджені з підприємств, організацій та установ для виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС так як і  військовослужбовці, у відповідності до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мають один і той же статус, а пенсії отримують різні (Таблиця № 1).

Виходячи з відповіді Міністерства соціальної політики України за № 2371/0/5-20/29 від 27.07.2020 р. за підписом заступника міністра Б. Лебедцова

« … Законом не передбачено розмежування на цивільних громадян і військовослужбовців при визначенні відповідного статусу».

Постановою Кабінету Міністрів України № 543 від 26 червня 2019 р., яка була розроблена Міністерством соціальної політики України, було внесено такі зміни:

«2.Абзац перший пункту 91 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Офіційний вісник України, 2011 р., № 92, ст. 3343; 2017 р., № 94, ст. 2841), викласти в такій редакції:

«91. За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов’язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:».

Враховуючи вищевикладене, просимо надати інформацію, яка знаходиться у розпорядженні Міністерства  соціальної політики України, а саме:

Дозвольте завчасно подякувати Вам за те, що знайшли час і можливість надати  інформацію по суті, у повному обсязі та в строк, визначений чинним законодавством України.

Відповідь просимо надати на адресу: вул. Героїв Сталінграду, 61, кв. 77, м. Київ, 04213 з обов’язковим повідомленням за телефоном: (095) 683-75-16 та продублювати в електронному вигляді на е.а.: v.v.gaydak@gmail.com.

З повагою,
та за дорученням
Ініціативної групи              / В. В. Гайдак /

2 комментария на «“Ініціативна група звернулась до Міністра соціальної політики України з інформаційним запитом наступного змісту «Чому не були запроваджені рівні умови пенсійного забезпечення всіх учасників ліквідації Чорнобильської катастрофи?»”»

  1. Олександр Неділько:

    Віктор, у мене є занепокоєння через суть і зміст запиту. Одне з правил каже: » Не нашкодь.» я живу в цій же країні і маю гіркий досвід таких запитань. СИСТЕМА може вирівняти пенсії всім не за рахунок підвищення відрядженим, а шляхом зменшення солдатам чи військовозобов»язаним.

  2. зменшити не мають права( ст.22 Конституції), ти ж юрист.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *Создание сайта на WordPress - Rubika.