ХАРЬКОВСКАЯ ОБЛАСТНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ВСЕУКРАИНСКОЙ ОБЩЕСТВЕННОЙ ОРГАНИЗАЦИИ ИНВАЛИДОВ “СОЮЗ ЧЕРНОБЫЛЬ УКРАИНЫ”Харьковская общественная организация «Чернобылец Харьковщины»

26 апреля 1986 года

На четвёртом энергоблоке Чернобыльской АЭС произошла авария, ставшая крупнейшей катастрофой в истории атомной энергетики...

Последствия

Уже прошло 32 года,со дня аварии на ЧАЭС, но до сих пор мы видим её последствия...

На Харьковщине

По состоянию на 01.07.2018 года - 20 980 пострадавших от последствий аварии на ЧАЭС

10 740 ликвидаторов

Участников ликвидации последствий аварии на ЧАЭС 10 740, в т.ч. инвалидов 5380 чел.

5 364 потерпевших

Потерпевших от Чернобыльской катастрофы 5364, в т.ч. 934 инвалида

192 человека

192 участников других ядерных испытаний, в т.ч. 56 инвалидов

1 833 вдов

1833 вдовы, умерших чернобыльцев, смерть которых связана с последствиями аварии на ЧАЭС

2 851 детей

Пострадало 2851 детей, в т.ч. 12 из них инвалид

Помним, скорбим

С 1986 года на Харьковщине умерло более 10 тысяч человек...

Заява про порушення моїх Конституційних Прав і Свобод Людини і Громадянина

Опубликовано: 6 Июнь, 2019


Заява

У відповідності до вимог Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини»:

Метою парламентського контролю, який здійснює Уповноважений, є:

Чорнобильська катастрофа 26 квітня 1986 р. є однією з найтяжчих трагедій у багатовіковій історії українського народу. Ще й досі, хоч минуло вже більше 30 років, ми не можемо повністю оцінити або хоча б осмислити довготривалі (на сотні років!) наслідки вибуху на ЧАЕС.

Весь світ визнав Чорнобильську трагедію як Чорнобильську катастрофу — катастрофу планетарного масштабу.

Показовим, на мій погляд, є той факт, що у форматі заходів, присвячених черговій річниці трагедії на Чорнобильській АЕС в штаб-квартирі ООН у м. Нью-Йoрк були продемонстровані фрагменти aмeрикaнo-бритaнськoгo сeріaлу «Чорнoбиль».

(https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2690322-v-oon-pokazali-urivki-novogo-filmu-hbo-pro-likvidatoriv-avarii-na-caes.html)

У центрі сюжету знаходиться одна з найбільших техногенних катастроф сучасності — аварія на Чорнобильській АЕС у 1986 році, яка з часом (після розсекречення частини документів Політбюро КПРС та КДБ) була визнана світом як Чорнобильська катастрофа — катастрофа планетарного масштабу.

Це історія про неймовірну мужність і самопожертву простих людей, які займалися ліквідацією жахливих наслідків руйнування ядерного реактора, а також допомагали евакуювати місцеве населення, яке проживало в 30-кілометровій зоні навколо місця аварії.

Розповідаючи історію Чорнобильської трагедії сценарист Крейг Мезін доносить правду до людей: «Вони кинули себе у відкритий ядерний реактор. багато з них ціною свого життя врятували життя іншим. За це вся Європа і весь світ зобов’язані ліквідаторам».

До ліквідації Чорнобильської катастрофи під командуванням Міністерства Оборони СРСР (Цивільної оборони) були залучені різні категорії громадян, а саме:

1 січня 2005 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відповідно до цих змін (пункт 9 статті 7) особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони і які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, віднесені до інвалідів війни.

Оскільки механізм реалізації зазначених положень жодним нормативно-правовим актом не визначено, це призвело до вільного трактування вимог цієї статті Міністерством праці та соціальної політики України.

При цьому жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить однозначної вимоги щодо обов’язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони.

Разом з тим, слід звернути увагу на те, що відповідно до існуючих під час аварії на Чорнобильській АЕС правил з діловодства (Інструкція Держархіву при Раді Міністрів СРСР) розпорядчі документи з питань Цивільної оборони підприємств, установ та організацій не відносилися до їх основної діяльності, тому термін їх зберігання складав 3-5 років, після чого вони повинні були знищуватись.

Отже, необхідні документи, які підтверджували участь формувань ЦО окремих підприємств, установ, організацій або знищені, або відсутні.

В усіх вищеперерахованих нормативно-правових актах відсутні правові підстави видачі вищевказаної довідки та відсутні будь-які зобов’язання накопичення та зберігання даної інформації.

В архіві Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, під грифом «обмеження доступу», наявні Розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області з питань ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видані починаючи з 26 квітня 1986 року. Зазначені розпорядчі документи начальника ЦО Київської області містять прямі вказівки щодо організації заходів Цивільної оборони, завдання з цього приводу всім службам Цивільної оборони Київської області, а також обласним організаціям та установам. При цьому вони не містять відомостей щодо залучення до цих робіт конкретних підприємств та окремих громадян.

У відповідності до вимог чинних на момент аварії на Чорнобильській АЕС нормативно-правових актів з питань цивільної оборони, в першу чергу — Положення про Цивільну оборони СРСР, затверджене постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111 — 1976 року; наказу заступника Міністра оборони СРСР — начальника ЦО СРСР № 90 від 06.06.1975 року (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами) та № 92 від 29.06.1976 року (Настанова про організацію та ведення Цивільної оборони в районі (сільському на сільськогосподарському об’єкті народного господарства), Розпорядження ЦО СРСР від 26.04.1986 року, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986 року, начальника Цивільної оборони Київської області — голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29.04.1986 року № 01, від 30.04.1986 року № 02, від 04.05.1986 року № 16, від 19.05.1986 року № 52 та ін.), Цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об’єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов’язковому порядку громадяни СРСР.

З урахуванням вищевикладеного, формування Цивільної оборони, в т.ч. і невоєнізовані, створювалися саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварій, катастроф і стихійних лих. Таким чином Громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучалися до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.

Судова практика погоджується з цією позицію.

В Департаменті наявна достатня кількість судових рішень, якими визнано дії Управлінь праці та соціального захисту населення протиправними в частині відмови у встановленні статусу та видачі відповідного посвідчення інваліда війни та зобов’язано зазначені управління встановити заявникам статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.

Так Постановою Оболонського районного суду від 9 листопада 2016 року № 756/10984/16-а «Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації щодо відмови Громадянину України у встановленні статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни протиправним».

Також рішеннями суду встановлено, що листи-роз’яснення Міністерства праці та соціальної політики України носять лише інформаційний характер, не мають ознак нормативно-правового акту, а тому не можуть бути використані, як правова підстава, що регулює порядок для прийняття рішення про встановлення статусу інваліда війни.

Як конкретний приклад:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2017 року по справі № 826/16928/16: «Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації у видачі Гайдаку Віктору Васильовичу посвідчення інваліда війни». (Додаток 1).

Ухвалою Київського Апеляційного Адміністративного Суду від 13 березня 2017 року по Справі № 826/16928/16: «Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації залишити без задоволення. Постанову  Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 січня 2017 року залишити без змін». (Додаток 2).

Висновок:

Таким чином, враховуючи вищезазначене, слід визнати що механізм реалізації положень Закону України «Про внесення змін до ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» жодним нормативно-правовим актом не визначено, це призвело до вільного трактування вимог цієї статті Міністерством праці та соціальної політики України.

Як наслдідок:

щоб отримати статус “Ветеран війни — інвалід війни” та відповідне посвідчення прийшлось у судовому порядку відстоювати своє право 7 років (Заява до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації від 18.04.2011 року та відповідь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації від 26.04.2011 року про відмову у видачі відповідного посвідчення. (додатки 3 та 4).

Таким чином, документ «Посвідчення інваліда війни» серії В-1 № 009175 мною було отримано тільки через 31 рік після Чорнобильської катастрофи (а більшість громадян «відряджених до ЧАЕС»  не мають відповідних посвідчень до цього часу. (Додаток 5).

Звертаю Вашу увагу на те, що останні зміни у нормативно-правових актах стосуються виключно двух категорій громадян, які брали участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи, а саме військовозобов’язаних та солдат строкової служби.

Так,  наприклад, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» за № 2148-VIII від 19.12.2018 передбачає:

«Стаття 59. Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи

Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб — з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року»;

Також за рішенням Другого сенату Конституційного Суду України 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019:

Конституційний Суд України зазначає, що аналіз положень статей 16, 17 Конституції України дає підстави для висновку, що особи, які під час проходження військової служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту. За Конституцією України посилений соціальний захист вказаних категорій осіб вимагає від держави виконання обов’язку визначати такий обсяг їх соціального забезпечення, який гарантуватиме їм гідні умови життя, а також повне відшкодування заподіяної шкоди.

Практика вирішення питання пенсійного забезпечення зазначених категорій громадян говорить про те, що більшість громадян з числа «відряджених», які брали безпосередню участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи отримають пенсії в діапазоні до 3000 грн., а всі інші категорії громадян — (військовозобов’язані, солдати строкової служби, тощо) отримують пенсії в діапазонах від 7000 грн. та понад 10000 грн.

І це при тому, що всі категорії громадян, які були залучені до складу невоєнізованих формувань цивільної оборони з метою ліквідації Чорнобильської катастрофи та її наслідків, які виконували свої Конституційні обов’язки перед державою та народом України, знаходячись на радіаційно забрудненій території, небезпечній для життя, виконуючи роботи, які були пов’язані з ліквідацією Чорнобильської катастрофи та її наслідків працювали в однакових умовах і піддалися таким факторам впливу:

Тобто, різні категорії громадян України (військовозобов’язані, солдати строкової служби, цивільні) – учасники ліквідації Чорнобильської катастрофи, які в один і той же час знаходилися на забрудненій територій, отримали радіаційний вплив (не на своєму робочому місці згідно трудового законодавства) в рівних (однакових) небезпечних для здоров’я і життя умовах, після виходу на пенсію, завдяки несправедливому і упередженому розподілу Державного бюджету України (ст. 95 Конституції України), отримують різні можливості щодо пенсійного забезпечення в порядку повного відшкодування заподіяної шкоди.

Враховуючи вищезазначене, заявляю про порушення моїх Конституційних Прав і Свобод Людини і Громадянина та дискримінацію щодо мене, як громадянина, який був відряджений з підприємства до складу невоєнізованих формувань Цивільної оборони з метою виконання робіт по ліквідації Чорнобильської катастрофи та її наслідків, який брав безпосередню участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи та її наслідків і маю по факту обмеження за ознакою статусу та пенсійного забезпечення по відношенню до громадян, які брали участь у ліквідації Чорнобильської катастрофи та її наслідків як військовослужбовці дійсної військової служби (офіцери та солдати строкової служби), призвані на військові збори через військомати, військовозобов’язані (в тому числі працівники МВС, пожежної служби, КБД, МО, тощо), які мають привілеї з визначених питань по відношенню до мене, Громадянина України Гайдака Віктора Васильовича.

Звертаюся до Вас, як до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, як до посадової особи, яка у своїй діяльності керується Конституцією України та прошу посприяти та вжити рішучих заходів щодо наведення Конституційного ладу в Україні та соціальної справедливості по відношенню до громадян України, які були відряджені з підприємств до складу невоєнізованих формувань Цивільної оборони з метою виконання робіт по ліквідації Чорнобильської катастрофи та її наслідків, в питанні пенсійного забезпечення.

6 червня 2019 року

З повагою,
Людина і громадянин,
_____________        / В. В. Гайдак  /

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *Создание сайтов в Харькове
cоздание сайтов в Харькове — IT-агентство Rubika.