ХАРЬКОВСКАЯ ОБЛАСТНАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ВСЕУКРАИНСКОЙ ОБЩЕСТВЕННОЙ ОРГАНИЗАЦИИ ИНВАЛИДОВ “СОЮЗ ЧЕРНОБЫЛЬ УКРАИНЫ”Харьковская общественная организация «Чернобылец Харьковщины»

26 апреля 1986 года

На четвёртом энергоблоке Чернобыльской АЭС произошла авария, ставшая крупнейшей катастрофой в истории атомной энергетики...

Последствия

Уже прошло 33 года, со дня аварии на ЧАЭС, но до сих пор мы видим её последствия...

На Харьковщине

По состоянию на 01.01.2020 года - 20 212 пострадавших от последствий аварии на ЧАЭС

10 248 ликвидаторов

Участников ликвидации последствий аварии на ЧАЭС 10 248, в т.ч. инвалидов 5227 чел.

5 285 потерпевших

Потерпевших от Чернобыльской катастрофы 5285, в т.ч. 942 инвалида

164 человека

164 участников других ядерных испытаний, в т.ч. 51 инвалидов

1 946 вдов

1946 вдов, умерших чернобыльцев, смерть которых связана с последствиями аварии на ЧАЭС

2 569 детей

Пострадало 2569 детей, в т.ч. 5 из них инвалидов

Помним, скорбим

С 1986 года на Харьковщине умерло более 10 тысяч человек...

Виступ Петра Прокопенка, президента ГС МНОІ «Ветерани Чорнобиля», на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів (м. Харків, 08.11.2019 р.)

Опубликовано: 9 Ноябрь, 2019

Шановна Галино Миколаївно!
Шановні народні депутати!
Шановні колеги!

Одне з правил всесвітньо відомого Стіва Джобса наголошує: «Немає сенсу наймати тямущих людей, а потім вказувати, що їм робити. Ми наймаємо тямущих людей, щоб вони казали, що робити нам». Дійсно, Ви сьогодні знову зібрали тямущих людей, щоб ми підказували, що робити нам разом, куди рухатись, в тому числі в питанняхсоціального захисту ветеранів Чорнобиля. І ми вдячні, що нас не просто слухають, а й вже намагаються щось зробити.

На Слобожанщині у нас давні добрі традиції відкритого діалогу влади та чорнобильської громадськості. В цьому будинку щоквартально проходять засідання робочої групи при обласній держадміністрації, декерівники тих чи інших обласних органів виконавчої влади разом з нами – з представниками чорнобильських організацій, радяться з чорнобильських питань, де ми спільно знаходимо рішення будь-яких наших проблем.

На жаль, не всі проблеми вирішуються на обласному рівні. А на загальнодержавному рівні, після того, як шановна Наталя Королевська покинула свого часу посаду міністра соціальної політики, такий діалог фактично припинився. Міністерство навіть Нацгвардією від нас відгородилось.

Тому ті кроки, шановні народні депутати, що ми побачили в перші місяці роботи Вашого Комітету, в першу чергу щодо відкритості до діалогу, не можуть не викликати почуття задоволення. Думаю, що такий позитивний діалог буде й надалі не тільки на рівні головного законодавчого органу нашої держави, як зараз відбувається вперше, а поновиться й на рівні профільного міністерства.

На зустрічі 05 листопада, коли представники багатьох чoрнoбильськиx oргaнізaцій зі всієї країни зібралися у Комітеті з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, було проголошено про роботу надновим, сучасним законопроектом, котрий планується прийняти замість Закону № 796.Щоб дійсно соціальні гарантії відповідали сучасним європейським підходам, щоб дійсно покращити стан справжніх ліквідаторів, то в цьому ми підтримуємо Вас, шановні народні депутати, підставляємо своє плече для цього.

Вважаю за потрібне і сьогодні ще раз нагадати, що Конституційний Суд України підкреслив, зокрема, у Рішенні від 17 липня 2018 року № 6-р/2018, «встановлення у законах України компенсацій, пільг та гарантій громадянам України, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, обумовлено виконанням державою свого конституційного обов’язку, передбаченого статтею 16 Основного Закону України, щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та збереження генофонду Українського народу. Такі компенсації, пільги та гарантії є особливою формою відшкодування завданої шкоди вказаній категорії громадян».

Питання чесної компенсації за завдану шкоду життю і здоров’ю при виконанні професійних обов’язків чи обов’язків військової служби. Вимушені констатувати, що за попередні роки в нашій країні не виробили чіткий механізм надання чесної компенсації. Перед нами виникла не тільки проблема дискримінації українців по відношенню до європейців, і зрівнювання відповідальності, яке, до речі, передбачене Угодою про асоціацію України з ЄС. Мова про це сьогодні на засіданні Комітету вже йшла.

Так не вирішені йпроблеми дискримінації чорнобильців-ліквідаторів по відношенню до інших пенсіонерів. Їх декілька, але зупинюсь на одній, яка потребує негайного вирішення. У вівторок в Комітеті неодноразово лунало питання щодо дискримінації в пенсійному забезпеченні тих 10 відсотків з числа учасників ліквідації наслідків цієї катастрофи планетарного масштабу, котрі в Чорнобильській зоні не були військовослужбовцями, тобто цивільних громадян, які працювали на цій атомній станції, у тому числі яких направляли в Чорнобильську зону у відрядження. І ця проблема, знов підкреслю, потребує негайного усунення дискримінації, негайного вирішення.

Розмір пенсій вказаним категоріям громадян потребує приведення до норми, яка встановлена для військовослужбовців частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ (з розрахунку п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року). З цього приводу нами підготовлено відповідний законопроект. Дозвольте передати його Вам і просимо невідкладно його розглянути та в порядку законодавчої ініціативи внести на розгляд Верховної Ради України ІХ скликання, не чекаючи завершення роботи над текстом нового Закону.

Ще пару важливих моменти я озвучу. В найближчому майбутньому соціальна політика держави щодо людей з інвалідністю та виплати для них будуватимуться в нашій країні на розрахунку відсотка втрати працездатності, як це рекомендує Всесвітня Організація Охорони Здоров’я.

В українське законодавство буде імплементована Міжнародна класифікація функціональності.

Так, є певні сподівання, що такі зміни повинні сприяти збільшенню частки людей з інвалідністю на ринку праці. Але…

Нам з Вами потрібно так продумати механізм переходу, щоб, по-перше, не створити з цим «сім кіл пекла» для осіб з інвалідністю, літніх, в більшості своїй дійсно хворих людей.

Усі ми, ліквідатори, сьогодні вже немолодого віку тамаємо багато наших «болячок», які отримали внаслідоквиконання службових обов’язків на ліквідації, в зоні підвищеної радіації. Отримали «старечі» діагнози у молодому віці. Тоді держава пішла на пряму підробку, щоб зменшити число людей з діагнозом «гостра променева хвороба», замінили на ВСД тощо.

Чи буде при відміні в Україні прийняте рішення про повторний огляд на спеціалізованій МСЕК?

І чи буде, в такому випадку, продуманий при повторному огляді механізм виключення корупційної складової? Чи буде достатньо того, що вже є у відповідних справах чорнобильців? Сподіваємось, що при цьому нема наміру бездумно скоротитикількість осіб з інвалідністю внаслідок Чорнобиля…

Я вже наголошував в Комітеті на попередніх зустрічах про проблеми законодавчого забезпечення медичної складової соціального захисту ветеранів Чорнобиля. Відсутність більшості лікувальних засобів, у тому числі сучасних, в сумнозвісному списку Міністерства охорони здоров’я, за яким лікар має право виписати безкоштовний чорнобильський рецепт, призводить до того, що навіть при наявності фінансування спотворене саме право, яке на безплатне придбання ліків за рецептами лікарів передбачене п. 1 статті 20 Закону № 796, стає профанацією. Аналогічна ситуація у лікувальних стаціонарах. Тому особа з інвалідністю внаслідок Чорнобиля вимушена купувати ліки за власні кошти, не тільки лікуючись вдома, а й у будь якому стаціонарі, бо того вимушує відповідний протокол. А також сплачувати за різноманітні послуги з обстеження, специфічні аналізи, МРТ, СКТ… От і виходить, що «рятування потопаючих справа самих потопаючих».

Ми вважаємо, що у зв’язку з другим етапом медичної реформи потрібно не тільки не скоротити існуючу мережу спеціалізованих лікувальних закладів, а й категорично заборонити їх можливу приватизацію…»

П.Прокопенко

Повний текст законопроекту, що був розроблений харків’янами та переданий Петром Прокопенком членам Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів 08 листопада 2019 р.:

Проект вноситься
народними депутатами України

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб)

 Верховна Рада України постановляє:

1. Внести до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Відомості Верховної Ради УРСР (ВВР), 1991, № 16, ст.20) таку зміну:

статтю 54 доповнити частиною четвертою такого змісту:

«Особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього закону або, за їх бажанням, з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року»;

2. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2020 року.

3. Кабінету Міністрів України у місячний строк:

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Голова Верховної Ради
України
                                      Дмитро Разумков

 

Один комментарий на «“Виступ Петра Прокопенка, президента ГС МНОІ «Ветерани Чорнобиля», на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів (м. Харків, 08.11.2019 р.)”»

  1. Мы «» ЗА! » ЛИКВИДАТОРЫ -86.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *Создание сайта на WordPress - Rubika.